Ile kosztuje wykończenie mieszkania 70 m² w 2026? Widełki
Wykończenie mieszkania 70 m² ze stanu deweloperskiego kosztuje średnio 80-100 tys. zł w standardzie ekonomicznym, 110-160 tys. zł w średnim i 160-230 tys. zł w premium, według wyceny Home Finish dla mieszkania 70 m². Inne firmy podają stawki od ok. 1000 do 7000 zł/m², więc w dużym mieście, z kuchnią na wymiar i drogimi materiałami rachunek może przekroczyć 230 tys. zł. Poniżej znajdziesz przeliczenie stawek z kilku źródeł na 70 m², przykładowy kosztorys pozycja po pozycji, koszty łazienki i kuchni oraz listę rzeczy, które najczęściej podnoszą budżet.

- Ile kosztuje wykończenie mieszkania za metr w 2026?
- Co obejmuje wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego?
- Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania 70 m²?
- Ile bierze ekipa za wykończenie mieszkania?
- Przykładowy kosztorys mieszkania 70 m²: ekonomiczny, średni i premium
- Ile kosztuje łazienka i kuchnia w mieszkaniu 70 m²?
- Czy 50 tys. zł albo 150 tys. zł wystarczy na wykończenie?
- Jak obniżyć koszt wykończenia mieszkania 70 m²?
- Ile trwa wykończenie mieszkania 70 m²?
- Jakie błędy najczęściej podnoszą koszt wykończenia?
- Lista zakupów i kontrolna przed startem prac
Ile kosztuje wykończenie mieszkania za metr w 2026?
W 2026 roku za wykończenie stanu deweloperskiego (materiały i robocizna) firmy podają od ok. 1000-1500 zł/m² w standardzie podstawowym do 4000-7000 zł/m² w najwyższym. Rozrzut wynika głównie z tego, co każda firma wlicza w stawkę: same prace i materiały wykończeniowe czy także meble na wymiar, AGD i oświetlenie dekoracyjne.
J.W. Construction w cenniku wykończenia mieszkań na 2026 rok podaje 1800-2500 zł/m² dla standardu podstawowego, 2500-4000 zł/m² dla średniego i od 4000 do 7000 zł/m² i więcej dla wyższego, zaznaczając, że to punkt wyjścia, a nie sztywny kosztorys. Poradnik Inspekcji Domu o kosztach wykończenia wskazuje od ok. 1200 zł/m² w standardzie ekonomicznym do 2400-3000 zł/m² w premium, z praktycznie otwartą górną granicą.
| Źródło stawek | Ekonomiczny / podstawowy | Średni | Premium / wyższy |
|---|---|---|---|
| Home Finish | 1300-1600 zł/m² (91-112 tys. zł za 70 m²) | 1600-2300 zł/m² (112-161 tys. zł) | od 2300 zł/m² (od 161 tys. zł) |
| Wood Home (bez umeblowania i dekoracji) | 1000-1500 zł/m² (70-105 tys. zł) | 1200-2000 zł/m² (84-140 tys. zł) | 2200-3000 zł/m² (154-210 tys. zł) |
| Inspekcja Domu | od ok. 1200 zł/m² (od ok. 84 tys. zł) | brak osobnych danych | 2400-3000 zł/m² (168-210 tys. zł) |
| J.W. Construction | 1800-2500 zł/m² (126-175 tys. zł) | 2500-4000 zł/m² (175-280 tys. zł) | 4000-7000 zł/m² i więcej (280-490 tys. zł i więcej) |
Kwoty dla 70 m² to proste mnożenie stawki przez metraż. Nie zawierają rezerwy na nieprzewidziane wydatki ani elementów, których dana firma nie wlicza w stawkę. Wycena J.W. Construction jest wyraźnie wyższa od pozostałych, dlatego jeśli planujesz budżet z dolnych widełek, sprawdź w każdej ofercie, co dokładnie obejmuje cena za metr.
Przelicz orientacyjny koszt wykończenia na podstawie metrażu, własnej stawki za m², elementów liczonych osobno i rezerwy.
Co obejmuje wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego?
Stan deweloperski to lokal przygotowany do prac, a nie gotowy do zamieszkania: zwykle ma tynki, wylewkę, instalacje, okna, drzwi wejściowe i grzejniki, ale nie ma podłóg, drzwi wewnętrznych, armatury ani kuchni. Pojęcie nie ma jednej definicji, co podkreśla artykuł RynekPierwotny.pl o kosztach wykończenia, dlatego przed wyceną sprawdź standard konkretnego dewelopera.
Dom Development w poradniku o wykończeniu mieszkania w stanie deweloperskim wymienia rozprowadzone instalacje, wylewkę pod podłogi, ściany z tynkiem i gładzią gotowe do malowania, grzejniki, parapety, drzwi zewnętrzne i balustrady balkonowe. Jeśli Twój deweloper oddaje ściany bez gładzi albo planujesz przesuwać punkty instalacji, kosztorys rośnie o te pozycje.
Według zestawienia kosztów Dombud na 2026 rok średni koszt wykończenia to ok. 1200-4000 zł/m², a do wykonania zostają najczęściej:
- podłogi,
- malowanie ścian,
- wykończenie łazienki,
- montaż kuchni,
- drzwi wewnętrzne,
- oświetlenie i osprzęt elektryczny,
- zabudowy meblowe.
Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania 70 m²?
Najmocniej na cenę wpływają standard materiałów, zakres prac (zwłaszcza przeróbki instalacji) i miasto, w którym leży mieszkanie. Dalej liczą się liczba zabudów na wymiar, wyposażenie kuchni i łazienki oraz renoma ekipy.
- Materiały: J.W. Construction podaje przykład płytek za 40 zł/m² i za 200 zł/m², co w skali całego mieszkania daje dużą różnicę.
- Zakres prac: samo wykończenie kosztuje mniej niż wykończenie połączone ze zmianami instalacji czy ścianek.
- Metraż: łączny koszt rośnie z powierzchnią, ale cena za m² w większych mieszkaniach bywa niższa niż w małych.
- Lokalizacja i termin: według zestawienia kosztów remontu KredytOK robocizna w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu jest o 15-20% droższa od średniej krajowej, w mniejszych miastach można zaoszczędzić 10-15%, a prace od października do lutego bywają tańsze o 10-15%. Dane dotyczą remontów, ale mechanizm cenowy ekip jest ten sam.
W stolicy stawki są wyraźnie wyższe: cennik wykończenia pod klucz w Warszawie WS Budownictwo podaje 1900-4500 zł/m² i więcej, czyli dla 70 m² ok. 133-315 tys. zł i więcej. Szczegóły dla stolicy opisujemy w artykule o tym, ile kosztuje wykończenie mieszkania w Warszawie.
Ile bierze ekipa za wykończenie mieszkania?
Sama robocizna przy wykończeniu mieszkania kosztuje w 2026 roku ok. 300-600 zł/m² w standardzie podstawowym i średnim, czyli ok. 21-42 tys. zł za 70 m². Takie stawki podaje przewodnik Wood Home po kosztach stanu deweloperskiego; resztę budżetu stanowią materiały, wyposażenie i meble.
Poniższe stawki za poszczególne prace pochodzą z ogłoszeń warszawskich wykonawców z 2025 roku. W 2026 roku i poza Warszawą mogą być inne, więc traktuj je jako punkt odniesienia do porównania ofert.
| Pozycja | Robocizna | Materiał | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Gładzie gipsowe | 35-50 zł/m² | 8-15 zł/m² | wymagają gruntowania i szlifowania |
| Malowanie dwuwarstwowe | 25-35 zł/m² | 15-25 zł/m² | farba lateksowa, wydajność ok. 10 m²/l |
| Panele winylowe | 30-45 zł/m² | 50-90 zł/m² | podkład 3-5 zł/m² liczony osobno |
| Gres rektyfikowany | 90-140 zł/m² | 80-150 zł/m² | płytki o wyższej klasie antypoślizgowości (R11) są droższe niż R10 |
| Instalacja wod-kan | 80-120 zł/pkt | 200-500 zł/pkt | rury PEX lub Al-PEX |
| Instalacja elektryczna | 60-100 zł/pkt | 30-80 zł/pkt | przewód YDYp 3×2,5 mm², rozdzielnia modułowa |
| Sucha zabudowa GK (ściany) | 80-120 zł/m² | 40-70 zł/m² | płyta 12,5 mm, profile CW/UW |
| Drzwi wewnętrzne z montażem | 250-400 zł/szt. | 600-1500 zł/szt. | cena zależy od ościeżnicy i okuć |
Doświadczona ekipa w dużym mieście potrafi liczyć za punkt elektryczny ok. 110 zł, wykonawca spoza miasta ok. 70 zł. Przy ok. 60 punktach oświetleniowych i gniazdkowych i stawce 80 zł za punkt sama robocizna elektryka to 4800 zł.
Przy malowaniu policz powierzchnię ścian i sufitów, a nie podłogi. Przy wydajności 10 m² z litra na każde 70 m² ścian zużyjesz ok. 7 l farby na warstwę, a same sufity w mieszkaniu 70 m² to ok. 70 m², więc potrzebna ilość będzie kilka razy większa. Wiadro 10 l farby lateksowej kosztowało w przytoczonych ofertach ok. 280 zł.
Przy panelach sprawdzaj nie tylko klasę ścieralności (np. AC5 w sypialni, wyższa klasa w przedpokoju), ale też odporność na wgniecenia: najtańsze panele szybko pokazują ślady obcasów. Więcej o stawkach fachowców przeczytasz w artykule o tym, ile kosztuje robocizna za remont mieszkania.
Przykładowy kosztorys mieszkania 70 m²: ekonomiczny, średni i premium
W przykładowym rozbiciu wykończenie 70 m² kosztuje ok. 93,5 tys. zł w wariancie ekonomicznym, 154 tys. zł w średnim i 265 tys. zł w premium. Dwie pierwsze kwoty mieszczą się w widełkach Home Finish, a wariant premium przekracza ich górną granicę 230 tys. zł, pozostając poniżej stawek J.W. Construction.
| Pozycja (zł) | Ekonomiczny | Średni | Premium |
|---|---|---|---|
| Gładzie i malowanie | 12 000 | 18 000 | 28 000 |
| Podłogi (panele i gres) | 14 000 | 25 000 | 45 000 |
| Instalacja wod-kan | 10 000 | 15 000 | 22 000 |
| Instalacja elektryczna | 9 000 | 14 000 | 20 000 |
| Sucha zabudowa | 8 000 | 14 000 | 22 000 |
| Drzwi wewnętrzne (5 szt.) | 4 500 | 8 000 | 15 000 |
| Łazienka pod klucz | 18 000 | 28 000 | 45 000 |
| Kuchnia z montażem | 12 000 | 22 000 | 50 000 |
| Prace dodatkowe | 6 000 | 10 000 | 18 000 |
| Suma orientacyjna | 93 500 | 154 000 | 265 000 |
Pozycje instalacyjne zakładają przeróbki. Jeśli zostawiasz instalacje dewelopera bez zmian, te kwoty mogą być w Twoim przypadku niższe, więc zawsze poproś wykonawcę o rozpisanie, co dokładnie wycenia.
- Ekonomiczny: panele laminowane zamiast winylowych obniżają koszt podłogi nawet o połowę, kuchnia modułowa z marketu budowlanego zamyka się w ok. 12 tys. zł z montażem, a klasyczny kompakt WC zamiast stelaża podtynkowego oszczędza ok. 2 tys. zł.
- Średni: gres w strefie dziennej, panele winylowe w sypialniach, wanna akrylowa z zabudową z płyt GK i ok. 60 punktów elektrycznych.
- Premium: indywidualny projekt, gres wielkoformatowy 120×60 cm, ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni i meble na wymiar od stolarza. Automatyka smart home (np. system KNX do sterowania oświetleniem i roletami) to wydatek od ok. 20 tys. zł.
Kiedy wybrać wariant ekonomiczny, a kiedy premium?
Wariant ekonomiczny ma sens przy wynajmie długoterminowym albo planowanej sprzedaży po kilku latach. Premium wybiera się zwykle do mieszkania docelowego na wiele lat lub pod najem krótkoterminowy dla klientów biznesowych; wyższy koszt nie musi się jednak zwrócić, więc decyzję opieraj na własnym planie, a nie na obietnicach oszczędności.
Ile kosztuje łazienka i kuchnia w mieszkaniu 70 m²?
W przykładowym kosztorysie łazienka pod klucz kosztuje 18-45 tys. zł, a kuchnia z montażem 12-50 tys. zł; razem to ok. 32-36% całego budżetu. Sama łazienka odpowiada za ok. 17-19% kosztów, więc to pomieszczenie wymaga najdokładniejszej wyceny.
Łazienka
Hydroizolacja podpłytkowa jest tania w porównaniu z ryzykiem przecieku do sąsiadów. Folia w płynie nakładana w dwóch warstwach (łączne zużycie ok. 1,5 kg/m²) to ok. 45 zł/m² materiału i 30 zł/m² robocizny, czyli ok. 450 zł dla 6 m² izolowanej powierzchni.
Odwodnienie liniowe pod prysznic kosztuje ok. 800-2500 zł z montażem, zależnie od długości i producenta. Prysznic walk-in bez brodzika wymaga spadku 2% w stronę odpływu, co oznacza wylewkę o grubości ok. 4-7 cm i dokładne zaplanowanie różnicy poziomów między strefą mokrą i suchą.
| Element łazienki (zł) | Ekonomiczny | Średni | Premium |
|---|---|---|---|
| Hydroizolacja z robocizną | 400 | 600 | 900 |
| Płytki, fuga i klej | 3 500 | 7 000 | 14 000 |
| Stelaż WC i bateria | 2 500 | 5 000 | 9 000 |
| Kabina prysznicowa lub wanna | 2 000 | 4 500 | 9 000 |
| Meble łazienkowe | 2 000 | 4 500 | 8 000 |
| Wentylator i elektryka | 800 | 1 500 | 2 500 |
| Razem elementy | 11 200 | 23 100 | 43 400 |
Do tych kwot dolicz robociznę glazurnika i hydraulika według stawek z tabeli robocizny (np. gres 90-140 zł/m²). Szczegółowe ceny dla małej łazienki znajdziesz w artykule o tym, ile kosztuje wykończenie łazienki 4 m².
Kuchnia
Gotowa kuchnia modułowa z marketu budowlanego kosztuje ok. 8-15 tys. zł z AGD w podstawowej klasie, a zabudowa od stolarza zaczyna się od ok. 20 tys. zł. W tej drugiej dostajesz m.in. fronty lakierowane, blaty kompaktowe HPL i systemy cargo z pełnym wysuwem.
Blat z konglomeratu kwarcowego grubości 3 cm to ok. 800-1400 zł za metr bieżący z wycięciem i montażem, blat laminowany ok. 200 zł za metr bieżący, ale najbardziej narażony na wilgoć przy zlewie. Zabudowa na wymiar daje najwięcej przy większej kuchni i narożnikach; w małej kuchni moduły seryjne zwykle wypadają taniej.
Czy 50 tys. zł albo 150 tys. zł wystarczy na wykończenie?
50 tys. zł nie wystarczy na pełne wykończenie mieszkania 70 m², a 150 tys. zł wystarcza zwykle na standard średni, jeśli zostawisz część kwoty na rezerwę. Wynika to z przeliczenia stawek za m² z tabeli powyżej.
Czy 50 tys. wystarczy na wykończenie mieszkania?
Na 70 m² daje to ok. 714 zł/m², czyli mniej niż najniższa podana stawka 1000 zł/m². Przy 1000 zł/m² 50 tys. zł pokrywa ok. 50 m², a J.W. Construction szacuje nawet mieszkanie 40 m² w standardzie podstawowym na co najmniej 72 tys. zł. W przykładowym kosztorysie ekonomicznym 50 tys. zł starczy na gładzie z malowaniem, podłogi, drzwi i łazienkę (łącznie 48 500 zł), ale już nie na kuchnię i instalacje.
Czy 150 tys. wystarczy na mieszkanie 70 m²?
150 tys. zł to ok. 2143 zł/m², czyli górna część średniego standardu według Home Finish i dolne widełki J.W. Construction. Jeśli odłożysz 15% rezerwy, na same prace zostaje ok. 130 tys. zł, co odpowiada standardowi średniemu z prostszą kuchnią.
Czy 150 tys. wystarczy na wykończenie domu?
Zestawione tu stawki dotyczą mieszkań, więc nie dają podstaw do oceny budżetu na dom. Koszty dla domów opisujemy osobno w artykule o tym, ile kosztuje wykończenie domu.
Jak obniżyć koszt wykończenia mieszkania 70 m²?
Najwięcej oszczędzisz na robociźnie prac wykonanych samodzielnie, na terminie prac i na zakupach materiałów poza regularnym cennikiem. Każda z tych metod wymaga jednak czasu i dokładności.
- Samodzielne malowanie i układanie paneli obniża robociznę w mieszkaniu 70 m² o ok. 8 tys. zł. Panele winylowe na click montuje się szybciej niż laminowane, ale wymagają podłoża z tolerancją 2 mm na 2 m.
- Outlety budowlane, zwroty z ekspozycji, końcówki kolekcji i aukcje internetowe obniżają koszt materiałów, jeśli jesteś elastyczny co do wzoru.
- Zakupy materiałów w większych ilościach i prace poza sezonem pomagają ograniczyć koszty.
- Wyceny od kilku ekip pokazują realną stawkę w Twoim mieście; porównuj oferty z tym samym zakresem prac.
- Stawka VAT 8% zamiast 23% może dotyczyć usług remontowych z materiałem w lokalach mieszkalnych. Warunki jej zastosowania potwierdź u wykonawcy przed podpisaniem umowy i wymagaj faktury z rozbiciem na materiał i robociznę.
Porównując oferty i materiały, możesz zajrzeć również na eurury. Uważaj na oferty pod klucz poniżej ok. 890 zł/m²: to znacznie mniej niż najniższe stawki z zestawienia (1000-1300 zł/m²), a takie kwoty często oznaczają materiały bez gwarancji i ekipy bez portfolio.
Kontener na gruz zamawiaj ok. dwa tygodnie wcześniej, bo w sezonie ceny rosną nawet o 30%. Wywrotka 7 m³ kosztowała w Warszawie ok. 800 zł, przy trudnym dojeździe lub dłuższym postoju do 1200 zł, i mieści odpady z 70 m², łącznie z gruzem po kuciu ścianek działowych.
Ile trwa wykończenie mieszkania 70 m²?
Wykończenie mieszkania 70 m² trwa zwykle 8-12 tygodni, zależnie od dostępności materiałów i ekip. Dolicz do planu ok. dwa tygodnie buforu, bo dostawy mebli na wymiar często się opóźniają.
- Pierwszy miesiąc: instalacje i tynki lub gładzie.
- Drugi miesiąc: łazienka i kuchnia.
- Trzeci miesiąc: podłogi, malowanie i montaż drzwi.
Jakie błędy najczęściej podnoszą koszt wykończenia?
Budżet najczęściej rozjeżdża się przez brak rezerwy, niejasną umowę i usterki przeoczone przy odbiorze od dewelopera. Inspekcja Domu zwraca uwagę, że błędy na etapie odbioru technicznego mogą znacząco podnieść późniejsze koszty wykończenia.
- Budżet bez rezerwy: zaplanuj ok. 15% ponad szacunek na nieprzewidziane wydatki.
- Oferta pod klucz bez szczegółowego kosztorysu: umowa powinna wskazywać producenta płytek, klasę paneli, model armatury i okres gwarancji na prace.
- Nieznajomość standardu dewelopera: brak gładzi czy inne rozmieszczenie punktów instalacji zmienia wycenę.
- Oszczędzanie na hydroizolacji w łazience.
- Najtańsze panele bez sprawdzenia odporności na wgniecenia.
- Ceny materiałów sprzed kilku miesięcy: weryfikuj kosztorys tuż przed startem prac.
Lista zakupów i kontrolna przed startem prac
Zanim ekipa wejdzie do mieszkania, miej zamówione materiały na pierwsze etapy i potwierdzone warunki rozliczenia. Ta lista ogranicza przestoje i dopłaty w trakcie prac.
- Płytki podłogowe i ścienne z listwami narożnymi, z zapasem 10% na docinki.
- Panele lub gres z podkładem akustycznym, w ilości powiększonej o 5%.
- Farba lateksowa w wiaderkach 10 l, z wydajnością potwierdzoną na opakowaniu.
- Drzwi wewnętrzne z ościeżnicami regulowanymi, komplet klamek i rozet.
- Armatura łazienkowa z atestem PZH, zawory odcinające i filtry skośne.
- Przewody elektryczne YDYp 3×2,5 mm² i peszel ochronny.
- Rury wielowarstwowe PEX lub Al-PEX.
- Płyty gipsowo-kartonowe 12,5 mm z profilami CW i UW.
- Kontener na gruz zamówiony z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
- Faktura od wykonawcy z rozbiciem na materiał i robociznę.
Aby przeliczyć własny budżet, wpisz w kalkulatorze metraż, stawkę za m² wybraną z tabeli lub z otrzymanych wycen, kwotę elementów liczonych osobno i procent rezerwy. Wynik porównaj z ofertami co najmniej trzech ekip i nie akceptuj hasła pod klucz bez szczegółowego kosztorysu.